Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    CC International Master Bereaved's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    2,222

    Dandenong Chess Club Autumn Open 2005

    Dear All, I have copied this from the CV Newsletter for any who are interested and do not know:
    2005 Dandenong Autumn Open

    presented by Dandenong Chess Club Inc.
    Proudly supported by the City of Greater Dandenong Community Grants Program

    $1,500.00 in prizemoney

    1st prize $500.00
    2nd prize $300.00
    3rd prize $200.00
    and 5 x $100.00 Rating Group prizes

    Where: Senior Citizens Club, Latham Crescent,
    Dandenong Nth, 3175
    Melways Ref ? Map 90 C1

    When: 7-consecutive Wednesdays;
    Rd 1 - 18th May 7.30pm Rd 5 - 15th June 7.30pm
    Rd 2 - 25th May 7.30pm Rd 6 - 22nd June 7.30pm
    Rd 3 - 1st June 7.30pm Rd 7 - 29th June 7.30pm
    Rd 4 - 8th June 7.30pm

    Entries Close: 7.15pm, 18th May at the club

    Time Control: All / 90 min + 30 second increment from move 1

    Entry Fee: $40.00 Non-Club Members
    $35.00 Club Members and any FIDE Rated player

    ---- Tournament will be FIDE Rated ---

    Contact: Don Maciulaitis - (03) 9791 3541

    This has been an excellent tournament every time I have played, and would encourage anyone who is wavering to definitely play,
    Macavity

  2. #2
    CC International Master Bereaved's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    2,222

    Report on Easter Cup

    Oh and here is the final report on the Last Dandenong Tournament to get an idea of the field.
    Tournament report on the Dandenong Easter Cup from Garry Lycett:

    The fifth and final round of the Dandenong Easter Cup saw Frank Silas
    come from behind to snatch first place.

    The leaders going into the last round were two points clear of Frank,
    but Milenko Lojanica suffered a rare loss to Don Machell in the main
    game and Mehmedalija Dizdarevic could only draw against Malcolm Pyke.
    Mehmedalija did win the two 10-minute games to finish on 28 points,
    Don Machell could have got to 29 but dropped both 10-minute games to
    Milenko.

    But Frank managed an impressive clean sweep against the normally solid
    Geoff Cook to go to 28.5 and sneak ahead of Mehmedalija by a meagre
    1/2-point. Mehmedalija was second on 28, Don third on 27 with the
    brothers Lojanica sharing 4-5th on 25.5.

    One player unfortunately lost a game due to his mobile phone ringing,
    naturally he wasn't happy but as a warning to others it is a part of
    the rules and will be enforced.
    Tournament report on the Dandenong Easter Cup from Garry Lycett:

    The fifth and final round of the Dandenong Easter Cup saw Frank Silas
    come from behind to snatch first place.

    The leaders going into the last round were two points clear of Frank,
    but Milenko Lojanica suffered a rare loss to Don Machell in the main
    game and Mehmedalija Dizdarevic could only draw against Malcolm Pyke.
    Mehmedalija did win the two 10-minute games to finish on 28 points,
    Don Machell could have got to 29 but dropped both 10-minute games to
    Milenko.

    But Frank managed an impressive clean sweep against the normally solid
    Geoff Cook to go to 28.5 and sneak ahead of Mehmedalija by a meagre
    1/2-point. Mehmedalija was second on 28, Don third on 27 with the
    brothers Lojanica sharing 4-5th on 25.5.

    One player unfortunately lost a game due to his mobile phone ringing,
    naturally he wasn't happy but as a warning to others it is a part of
    the rules and will be enforced.
    Final Standings:

    Code:
    1     Silas, Frank            1872  28.5
    2     Dizdarevic, Mehmedalija 1942  28
    3     Machell, Don            1951  27
    4-5   Lojanica, Milenko       2003  25.5
          Lojanica, Zdravko       1876  25.5
    6-8   Pyke, Malcolm           1915  24.5
          Campara, Miralem        1863  24.5
          Vitkovic, Nick          1514  24.5
    9     Lin, Wilson Zhigen      1852  24
    10-12 Lycett, Garry           1728  23.5
          Spiric, Bob             1567  23.5
          Wong, Ngiam Yee         2012  23.5
    13    Zamora, John            1360  22.5
    14-15 Shaw, Graham            1600  21.5
          Cook, Geoff             1781  21.5
    16-17 Senturk, Bahri          1523  21
          McEachern, Graham       1186  21
    18    Armerman, Mendel        1573  20.5
    19    Burzic, Ramo            1518  20
    20-21 Nagendirarajah, Anteney 1439  19.5
          Potter, Matthew         1569  19.5
    22-26 Scherrenberg, Henk      1555  18.5
          Kocjancic, Eddie        1598  18.5
          Redzepagic, Sadedin     1630  18.5
          Lushaj, Tahir           1758  18.5
          Potter, Michael         1299  18.5
    27    Kudric, Mirko           1460  16.5
    28-29 Faust, Siegfried        1440  15.5
          Parrot, Robert          1581  15.5
    30-31 Drew, Phillip           1115  15
          Jonas, Daniel           1412  15
    32-33 Keefe, Peter            1300  14.5
          Baxter, Craig           1256  14.5
    34-37 Pispek, Peter           1498  14
          Seehusen, John          1042  14
          Yam, Huny               Unr   14
          Tolpigin, George        1440  14
    38-39 Potter, Christopher     1450  13.5
          Pronk, Syf              1467  13.5
    40    Potter, Daniel          1152  13
    41    Gungordu, Ismet         1466  12.5
    42    Rasmussen, Henning      801   12
    43-44 Yilmaz, Ahmet           1545  11.5
          Doon, Stephen           Unr   11.5
    45-46 Lane, Victor            1490  9.5
          Lee, Geoff              1208  9.5
    47    Lamech, Albert          1264  8.5
    48    Drazzi, Frank           1273  8
    49    Jaske, Zdenka           1399  7
    50    Barta, Gerard           Unr   4
    51    Williams, Luke          Unr   0
    Last edited by Rincewind; 23-05-2005 at 08:45 AM. Reason: wrap table in code tabs

  3. #3
    CC Candidate Master
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    377
    Quote Originally Posted by macavity
    Oh and here is the final report on the Last Dandenong Tournament to get an idea of the field.
    Tournament report on the Dandenong Easter Cup from Garry Lycett:

    The fifth and final round of the Dandenong Easter Cup saw Frank Silas
    come from behind to snatch first place.
    Good to see former WA player Frank Silas doing so well after a poor Aus Nationals! I will let Frank's WA mates know of his success.

  4. #4
    CC International Master Bereaved's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    2,222

    Round 1 results and round 2 pairings

    50 players entered the Dandenong Autumn Open with $1,500 of prizes on
    offer.
    The first round went according to ratings apart from three games.
    Michael Potter held Miralem Campara to a draw, Matthew Potter went down to
    newcomer Kuol Deng and Steven Doon defeated Garry Lycett.

    The results from round 1 and the pairings for round 2 are following.

    Regards: Garry Lycett

    Results Round 1
    1 Syf Pronk 1467 [0] 0:1 Abdulwahab Rashid 2042 [0]
    2 Milenko Lojanica 2003 [0] 1:0 Ismet Gungordu 1466 [0]
    3 Mirko Kudric 1460 [0] 0:1 Mehmedalija Dizdarevic 1942 [0]
    4 Thai Ly 1922 [0] 1:0 Christopher Potter 1450 [0]
    5 George Tolpigin 1440 [0] 0:1 Malcolm Pyke 1916 [0]
    6 Richard Voon 1890 [0] 1:0 Anteney Nagendirarajah 1439 [0]
    7 Daniel Jonas 1412 [0] 0:1 Zdravko Lojanica 1876 [0]
    8 Frank Silas 1872 [0] 1:0 John Zamora 1360 [0]
    9 Peter Keefe 1300 [0] 0:1 Alistair Anderson 1867 [0]
    10 Miralem Campara 1863 [0] .5:.5 Michael Potter 1299 [0]
    11 Albert Lamech 1264 [0] 0:1 Wilson Zhigen Lin 1852 [0]
    12 Tahir Lushaj 1758 [0] 1:0 Craig Baxter 1256 [0]
    13 Steven Doon Unr [0] 1:0 Garry Lycett 1728 [0]
    14 Sadedin Redzepagic 1630 [0] 1:0 Geoff Lee 1208 [0]
    15 Graham McEachern 1186 [0] 0:1 Eddie Kocjancic 1598 [0]
    16 Robert Parrot 1581 [0] 1:0 Daniel Potter 1152 [0]
    17 Phillip Drew 1115 [0] 0:1 Bob Spiric 1577 [0]
    18 Mendel Armerman 1573 [0] 1:0 Andrew Atem Unr [0]
    19 Kuol Deng Unr [0] 1:0 Matthew Potter 1569 [0]
    20 Henk Scherrenberg 1555 [0] 1:0 James Kuok Unr [0]
    21 John Seehusen 1042 [0] 0:1 Ahmet Yilmaz 1545 [0]
    22 Bahri Senturk 1523 [0] 1:0 Gerard Barta Unr [0]
    23 Huny Yam Unr [0] 0:1 Ramo Burzic 1518 [0]
    24 Peter Pispek 1498 [0] 1:0 Henning Rasmussen 801 [0]
    25 Don Maciulaitis 1614 [0] .5: BYE
    26 Nick Vitkovic 1514 [0] .5: BYE

    Pairings Round 2
    1 Abdulwahab Rashid 2042 [1] : Sadedin Redzepagic 1630 [1]
    2 Eddie Kocjancic 1598 [1] : Milenko Lojanica 2003 [1]
    3 Mehmedalija Dizdarevic 1942 [1] : Robert Parrot 1581 [1]
    4 Bob Spiric 1577 [1] : Thai Ly 1922 [1]
    5 Malcolm Pyke 1916 [1] : Mendel Armerman 1573 [1]
    6 Henk Scherrenberg 1555 [1] : Richard Voon 1890 [1]
    7 Zdravko Lojanica 1876 [1] : Bahri Senturk 1523 [1]
    8 Ahmet Yilmaz 1545 [1] : Frank Silas 1872 [1]
    9 Alistair Anderson 1867 [1] : Peter Pispek 1498 [1]
    10 Wilson Zhigen Lin 1852 [1] : Steven Doon Unr [1]
    11 Ramo Burzic 1518 [1] : Tahir Lushaj 1758 [1]
    12 Nick Vitkovic 1514 [.5] : Kuol Deng Unr [1]
    13 Don Maciulaitis 1614 [.5] : Miralem Campara 1863 [.5]
    14 Michael Potter 1299 [.5] : Garry Lycett 1728 [0]
    15 Matthew Potter 1569 [0] : Craig Baxter 1256 [0]
    16 Geoff Lee 1208 [0] : Syf Pronk 1467 [0]
    17 Ismet Gungordu 1466 [0] : Graham McEachern 1186 [0]
    18 Daniel Potter 1152 [0] : Mirko Kudric 1460 [0]
    19 Christopher Potter 1450 [0] : Phillip Drew 1115 [0]
    20 Andrew Atem Unr [0] : George Tolpigin 1440 [0]
    21 Anteney Nagendirarajah 1439 [0] : John Seehusen 1042 [0]
    22 James Kuok Unr [0] : Daniel Jonas 1412 [0]
    23 John Zamora 1360 [0] : Huny Yam Unr [0]
    24 Gerard Barta Unr [0] : Peter Keefe 1300 [0]
    25 Henning Rasmussen 801 [0] : Albert Lamech 1264 [0]

  5. #5
    CC International Master Bereaved's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    2,222

    Results Round 2 and pairings round 3 and apologies

    Dear all, once again this is copied from an email circular and I don't seem to be able to fix the formatting in that case, if anyone can suggest some wonderful way to do so, other than the quote tags which don't seem to work so well in this case, I would be delighted to know,
    Macavity

    The second round results left eight players remaining on the maximum 2
    points.
    A few of the more fancied players found the going tough, top seed
    Abdulwahab Rashid was held to a draw by Sadedin Redzepagic, as was
    Mehmedalija Dizdarevic by Bob Parrot and Easter Cup winner Frank Silas by
    Ahmet Yilmaz.
    The remaining games went mostly according to ratings, although unrated Huny
    Yam came from a rook down to defeat John Zamora and Craig Baxter showed
    Matthew Potter that getting your Knight to g7 isn't much good if you can't
    get it out again.
    Another couple of upsets looked likely in the final two games to finish;
    Phillip Drew was the exchange up and had three connected passed pawns
    bearing down on a seemingly defenceless Chris Potter, but somehow Chris
    managed to hold his nerve and escape with an unlikely draw. The last game
    to finish saw a big crowd watch the unrated Steven Doon play very well to
    achieve an "unloseable" position against Wilson Lin, only to lose it.

    Round three will see the leading eight players meet on the top four boards.
    This event saw three Africans join the club and play their first
    tournament, one of them, Kuol Deng, has beaten Matthew Potter and Nick
    Vitkovic but it will be interesting to see how he handles a stronger class
    of opponent in round three.

    The leaders in the rating groups are:
    U1901: Z. Lojanica, A. Anderson, R. Voon & W. Lin (2 points)
    U1701: S. Redzepagic, R. Parrot, R. Burzic & A. Yilmaz (1.5 points)
    U1501: P. Pispek, S. Pronk, I. Gungordu, G. Tolpigin & A. Nagendirarajah (1
    point)
    U1301: P. Keefe, A. Lamech & C. Baxter (1 point)
    U1101: K. Deng (2 points)

    Following are the round two results and the round three pairings.

    Regards: Garry Lycett

    Round 2 Results
    Code:
    1 Abdulwahab Rashid      .5:.5  Sadedin Redzepagic
     2 Eddie Kocjancic         0:1   Milenko Lojanica
     3 Mehmedalija Dizdarevic .5:.5  Robert Parrot
     4 Bob Spiric              0:1   Thai Ly
     5 Malcolm Pyke            1:0   Mendel Armerman
     6 Henk Scherrenberg       0:1   Richard Voon
     7 Zdravko Lojanica        1:0   Bahri Senturk
     8 Ahmet Yilmaz           .5:.5  Frank Silas
     9 Alistair Anderson       1:0   Peter Pispek
    10 Wilson Zhigen Lin       1:0   Steven Doon
    11 Ramo Burzic            .5:.5  Tahir Lushaj
    12 Nick Vitkovic           0:1   Kuol Deng
    13 Milivoje Savic          0:1   Miralem Campara
    14 Michael Potter          0:1   Garry Lycett
    15 Matthew Potter          0:1   Craig Baxter
    16 Geoff Lee               0:1   Syf Pronk
    17 Ismet Gungordu          1:0   Graham McEachern
    18 Daniel Potter          .5:.5  Mirko Kudric
    19 Christopher Potter     .5:.5  Phillip Drew
    20 Andrew Atem             -:+   George Tolpigin
    21 Anteney Nagendirarajah  1:0   John Seehusen
    22 James Kuok              1:0   Daniel Jonas
    23 John Zamora             0:1   Huny Yam
    24 Gerard Barta            0:1   Peter Keefe
    25 Henning Rasmussen       0:1   Albert Lamech

    Round 3 Pairings
    Code:
    1 Milenko Lojanica   2003 [2]   : Zdravko Lojanica       1876 [2]
     2 Thai Ly            1922 [2]   : Alistair Anderson      1867 [2]
     3 Kuol Deng          Unr  [2]   : Malcolm Pyke           1916 [2]
     4 Richard Voon       1890 [2]   : Wilson Zhigen Lin      1852 [2]
     5 Tahir Lushaj       1758 [1.5] : Abdulwahab Rashid      2042 [1.5]
     6 Sadedin Redzepagic 1630 [1.5] : Mehmedalija Dizdarevic 1942 [1.5]
     7 Frank Silas        1872 [1.5] : Ramo Burzic            1518 [1.5]
     8 Miralem Campara    1863 [1.5] : Ahmet Yilmaz           1545 [1.5]
     9 Robert Parrot      1581 [1.5] : Eddie Kocjancic        1598 [1]
    10 Garry Lycett       1728 [1]   : George Tolpigin        1440 [1]
    11 Peter Keefe        1300 [1]   : Bob Spiric             1577 [1]
    12 Mendel Armerman    1573 [1]   : Anteney Nagendirarajah 1439 [1]
    13 Albert Lamech      1264 [1]   : Henk Scherrenberg      1555 [1]
    14 Bahri Senturk      1523 [1]   : James Kuok             Unr  [1]
    15 Craig Baxter       1256 [1]   : Peter Pispek           1498 [1]
    16 Syf Pronk          1467 [1]   : Steven Doon            Unr  [1]
    17 Huny Yam           Unr  [1]   : Ismet Gungordu         1466 [1]
    18 Phillip Drew       1115 [.5]  : Nick Vitkovic          1514 [.5]
    19 Mirko Kudric       1460 [.5]  : Michael Potter         1299 [.5]
    20 Christopher Potter 1450 [.5]  : Milivoje Savic         1288 [.5]
    21 Matthew Potter     1569 [0]   : Daniel Potter          1152 [.5]
    22 Daniel Jonas       1412 [0]   : Gerard Barta           Unr  [0]
    23 Andrew Atem        Unr  [0]   : John Zamora            1360 [0]
    24 John Seehusen      1042 [0]   : Geoff Lee              1208 [0]
    25 Graham McEachern   1186 [0]   : Henning Rasmussen      801  [0]
    Please disregard the start of this message as it seems that now it is working again,
    Macavity
    Last edited by Bereaved; 26-05-2005 at 06:13 PM.

  6. #6
    CC International Master Bereaved's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    2,222

    Round 3 results and round 4 pairings

    From eight players on full points there are now only four as all the games
    between the leaders produced decisive results.
    Round four will see the remaining leaders meet each other with Malcolm Pyke
    v Milenko Lojanica and Wilson Lin v Thai Ly.

    The leaders in the rating groups are:
    U1901: W. Lin (3 points)
    U1701: A. Yilmaz (2.5 points)
    U1501: I. Gungordu (2 points)
    U1301: M. Savic & C. Baxter (1.5 points)
    U1101: K. Deng & S. Doon (2 points)

    Following are the round three results and the round four pairings.

    Regards: Garry Lycett

    Results Round 3
    Code:
    1 Milenko Lojanica   2003 [2]   1:0  Zdravko Lojanica       1876 [2]
     2 Thai Ly            1922 [2]   1:0  Alistair Anderson      1867 [2]
     3 Kuol Deng          Unr  [2]   0:1  Malcolm Pyke           1916 [2]
     4 Richard Voon       1890 [2]   0:1  Wilson Zhigen Lin      1852 [2]
     5 Tahir Lushaj       1758 [1.5] 1:0  Abdulwahab Rashid      2042 [1.5]
     6 Sadedin Redzepagic 1630 [1.5] 0:1  Mehmedalija Dizdarevic 1942 [1.5]
     7 Frank Silas        1872 [1.5] 1:0  Ramo Burzic            1518 [1.5]
     8 Miralem Campara    1863 [1.5] 0:1  Ahmet Yilmaz           1545 [1.5]
     9 Robert Parrot      1581 [1.5] 0:1  Eddie Kocjancic        1598 [1]
    10 Garry Lycett       1728 [1]   1:0  George Tolpigin        1440 [1]
    11 Peter Keefe        1300 [1]   0:1  Bob Spiric             1577 [1]
    12 Mendel Armerman    1573 [1]  .5:.5 Anteney Nagendirarajah 1439 [1]
    13 Albert Lamech      1264 [1]   0:1  Henk Scherrenberg      1555 [1]
    14 Bahri Senturk      1523 [1]   1:0  James Kuok             Unr  [1]
    15 Craig Baxter       1256 [1]  .5:.5 Peter Pispek           1498 [1]
    16 Syf Pronk          1467 [1]   0:1  Steven Doon            Unr  [1]
    17 Huny Yam           Unr  [1]   0:1  Ismet Gungordu         1466 [1]
    18 Phillip Drew       1115 [.5]  0:1  Nick Vitkovic          1514 [.5]
    19 Mirko Kudric       1460 [.5]  1:0  Michael Potter         1299 [.5]
    20 Christopher Potter 1450 [.5]  0:1  Milivoje Savic         1288 [.5]
    21 Matthew Potter     1569 [0]  .5:.5 Daniel Potter          1152 [.5]
    22 Daniel Jonas       1412 [0]   0:1  Gerard Barta           Unr  [0]
    23 Andrew Atem        Unr  [0]   0:1  John Zamora            1360 [0]
    24 John Seehusen      1042 [0]   1:0  Geoff Lee              1208 [0]
    25 Graham McEachern   1186 [0]  .5:.5 Henning Rasmussen      801  [0]
    Pairings Round 4
    Code:
    1 Malcolm Pyke           1916 [3]   : Milenko Lojanica   2003 [3]
     2 Wilson Zhigen Lin      1852 [3]   : Thai Ly            1922 [3]
     3 Mehmedalija Dizdarevic 1942 [2.5] : Frank Silas        1872 [2.5]
     4 Ahmet Yilmaz           1545 [2.5] : Tahir Lushaj       1758 [2.5]
     5 Eddie Kocjancic        1598 [2]   : Richard Voon       1890 [2]
     6 Zdravko Lojanica       1876 [2]   : Bob Spiric         1577 [2]
     7 Alistair Anderson      1867 [2]   : Henk Scherrenberg  1555 [2]
     8 Garry Lycett           1728 [2]   : Bahri Senturk      1523 [2]
     9 Ismet Gungordu         1466 [2]   : Kuol Deng          Unr  [2]
    10 Steven Doon            Unr  [2]   : Abdulwahab Rashid  2042 [1.5]
    11 Nick Vitkovic          1514 [1.5] : Miralem Campara    1863 [1.5]
    12 Peter Pispek           1498 [1.5] : Sadedin Redzepagic 1630 [1.5]
    13 Anteney Nagendirarajah 1439 [1.5] : Robert Parrot      1581 [1.5]
    14 Milivoje Savic         1288 [1.5] : Mendel Armerman    1573 [1.5]
    15 Ramo Burzic            1518 [1.5] : Mirko Kudric       1460 [1.5]
    16 Craig Baxter           1256 [1.5] : Syf Pronk          1467 [1]
    17 George Tolpigin        1440 [1]   : Albert Lamech      1264 [1]
    18 James Kuok             Unr  [1]   : Huny Yam           Unr  [1]
    19 John Zamora            1360 [1]   : John Seehusen      1042 [1]
    20 Daniel Potter          1152 [1]   : Peter Keefe        1300 [1]
    21 Gerard Barta           Unr  [1]   : Christopher Potter 1450 [.5]
    22 Henning Rasmussen      801  [.5]  : Matthew Potter     1569 [.5]
    23 Michael Potter         1299 [.5]  : Graham McEachern   1186 [.5]
    24 Daniel Jonas           1412 [0]   : Phillip Drew       1115 [.5]
    25 Geoff Lee              1208 [0]   : Andrew Atem        Unr  [0]

  7. #7
    CC International Master Bereaved's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    2,222

    Cross Pollination

    Something else i was discussing elsewhere here reminded me of a great Game in the Autumn last week.


    White was Tahir Lushaj (1758) and Black was Abdulwahab Rashid (2042)

    Isn't it pretty!!

    Macavity

    PS I have no idea why the game is not showing, but will try to find out










    PGN Viewer
     


    All help appreciated

  8. #8
    chmod -x /bin/chmod
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    3,193
    [ pgn ] pgn here [/ pgn ]

    No need for code tags.

  9. #9
    CC FIDE Master bobby1972's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    576
    any results please

  10. #10
    CC International Master Bereaved's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    2,222

    Difficulties owing to failure to receive Round 5 Pairings before the round

    Dear Bobby, title tells the story, so here are the Round 5 Results and Round 6 Pairings
    Report From Gary Lycett:
    The fifth round saw the outright leadership change hands on top board as
    Wilson Lin lost to Milenko Lojanica. Milenko is on 4.5 but is leading by
    only 1/2-point from seven players on 4 points. The loss was costly for
    Wilson who was joined as leader of his rating group by three others.

    Newcomer Kuol Deng suprised everyone by defeating Mehmedalija Dizdarevic,
    this not only puts Mehmedalija out of contention but could make it easier
    for Milenko to hang on as he will not meet him in the remaining two rounds.

    I have been advised by Don Maciulaitis that Dandenong Chess Club now has a
    permanent web address:

    www.dandychess.org.au

    The leaders in the rating groups are:
    U1901: R. Voon, Z. Lojanica, W. Lin, T. Lushaj (4 points)
    U1701: A. Yilmaz, M. Armerman (3.5 points)
    U1501: I. Gungordu (3 points)
    U1301: C. Baxter, D. Potter (3 points)
    U1101: K. Deng (4 points)

    Following are the round five results and the round six pairings.

    Regards: Garry Lycett

    Results Round 5
    Code:
    1 Milenko Lojanica   2003 [3.5]  1:0  Wilson Zhigen Lin      1852 [4]
     2 Tahir Lushaj       1758 [3.5] .5:.5 Malcolm Pyke           1916 [3.5]
     3 Kuol Deng          Unr  [3]    1:0  Mehmedalija Dizdarevic 1942 [3]
     4 Thai Ly            1922 [3]    1:0  Garry Lycett           1728 [3]
     5 Richard Voon       1890 [3]    1:0  Alistair Anderson      1867 [3]
     6 Steven Doon        Unr  [3]    0:1  Zdravko Lojanica       1876 [3]
     7 Frank Silas        1872 [3]    0:1  Miralem Campara        1863 [2.5]
     8 Sadedin Redzepagic 1630 [2.5]  0:1  Ahmet Yilmaz           1545 [2.5]
     9 Mendel Armerman    1573 [2.5]  1:0  Ramo Burzic            1518 [2.5]
    10 Albert Lamech      1264 [2]    0:1  Eddie Kocjancic        1598 [2]
    11 Robert Parrot      1581 [2]    1:0  James Kuok             Unr  [2]
    12 Bob Spiric         1577 [2]   .5:.5 Anteney Nagendirarajah 1439 [2]
    13 Henk Scherrenberg  1555 [2]    0:1  Craig Baxter           1256 [2]
    14 Bahri Senturk      1523 [2]    0:1  Daniel Potter          1152 [2]
    15 John Seehusen      1042 [2]    0:1  Ismet Gungordu         1466 [2]
    16 Abdulwahab Rashid  2042 [1.5]  1:0  Christopher Potter     1450 [1.5]
    17 Matthew Potter     1569 [1.5] .5:.5 Michael Potter         1299 [1.5]
    18 Syf Pronk          1467 [1.5] .5:.5 Nick Vitkovic          1514 [1.5]
    19 Mirko Kudric       1460 [1.5]  1:0  Peter Pispek           1498 [1.5]
    20 Peter Keefe        1300 [1]    0:1  Milivoje Savic         1288 [1.5]
    21 Geoff Lee          1208 [1]    0:1  George Tolpigin        1440 [1]
    22 Phillip Drew       1115 [1]    1:0  John Zamora            1360 [1]
    23 Huny Yam           Unr  [1]    0:1  Henning Rasmussen      801  [.5]
    24 Graham McEachern   1186 [.5]  .5:.5 Daniel Jonas           1412 [.5]
    25 Gerard Barta       Unr  [1]   .5:   BYE
    Pairings Round 6
    Code:
     1 Thai Ly                1922 [4]   : Milenko Lojanica       2003 [4.5]
     2 Malcolm Pyke           1916 [4]   : Richard Voon           1890 [4]
     3 Zdravko Lojanica       1876 [4]   : Tahir Lushaj           1758 [4]
     4 Wilson Zhigen Lin      1852 [4]   : Kuol Deng              Unr  [4]
     5 Miralem Campara        1863 [3.5] : Mendel Armerman        1573 [3.5]
     6 Ahmet Yilmaz           1545 [3.5] : Mehmedalija Dizdarevic 1942 [3]
     7 Ismet Gungordu         1466 [3]   : Frank Silas            1872 [3]
     8 Alistair Anderson      1867 [3]   : Steven Doon            Unr  [3]
     9 Daniel Potter          1152 [3]   : Garry Lycett           1728 [3]
    10 Craig Baxter           1256 [3]   : Robert Parrot          1581 [3]
    11 Ramo Burzic            1518 [2.5] : Abdulwahab Rashid      2042 [2.5]
    12 Milivoje Savic         1288 [2.5] : Sadedin Redzepagic     1630 [2.5]
    13 Bob Spiric             1577 [2.5] : Mirko Kudric           1460 [2.5]
    14 Anteney Nagendirarajah 1439 [2.5] : Matthew Potter         1569 [2]
    15 Michael Potter         1299 [2]   : Henk Scherrenberg      1555 [2]
    16 Albert Lamech          1264 [2]   : Bahri Senturk          1523 [2]
    17 Nick Vitkovic          1514 [2]   : John Seehusen          1042 [2]
    18 James Kuok             Unr  [2]   : Syf Pronk              1467 [2]
    19 George Tolpigin        1440 [2]   : Phillip Drew           1115 [2]
    20 Peter Pispek           1498 [1.5] : Christopher Potter     1450 [1.5]
    21 Henning Rasmussen      801  [1.5] : Geoff Lee              1208 [1]
    22 Daniel Jonas           1412 [1]   : Huny Yam               Unr  [1]
    23 John Zamora            1360 [1]   : Peter Keefe            1300 [1]
    24 Andrew Atem            Unr  [0]   : Graham McEachern       1186 [1]
    25 Eddie Kocjancic        1598 [3]   : BYE
    26 Gerard Barta           Unr  [1.5] : BYE

    All the best, and sorry for the delay
    Macavity

  11. #11
    CC International Master Bereaved's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    2,222

    Round 6 Results and round 7 pairings

    Milenko Lojanica could only draw his game in round six allowing three
    people to catch him and leaving four players tied on 5/6 going into the
    final round.
    The leaders: Milenko Lojanica, Malcolm Pyke, Zdravko Lojanica & Zhigen Lin
    are followed closely by Miralem Campara & Thai Ly on 4.5 with another seven
    players on four points.

    Leading the rating groups:
    U1901: 5.0 - points Zdravko Lojanica, Zhigen Lin
    U1701: 3.5 - points Sadedin Redzepagic, Eddie Kocjancic, Bob Spiric,
    Mendel Armerman, Ahmet Yilmaz
    U1501: 3.0 - points Syf Pronk, Ismet Gungordu, George Tolpigin, Anteney
    Nagendirarajah
    U1301: 4.0 - points Craig Baxter
    U1101: 4.0 - points Kuol Deng

    Following are the round six results and the round seven pairings.

    Regards: Garry Lycett

    Round 6 Results
    Code:
    1 Thai Ly                1922 [4]   .5:.5 Milenko Lojanica       2003
    [4.5]
     2 Malcolm Pyke           1916 [4]    1:0  Richard Voon           1890 [4]
     3 Zdravko Lojanica       1876 [4]    1:0  Tahir Lushaj           1758 [4]
     4 Zhigen Lin             1852 [4]    1:0  Kuol Deng              Unr  [4]
     5 Miralem Campara        1863 [3.5]  1:0  Mendel Armerman        1573
    [3.5]
     6 Ahmet Yilmaz           1545 [3.5]  0:1  Mehmedalija Dizdarevic 1942 [3]
     7 Ismet Gungordu         1466 [3]    0:1  Frank Silas            1872 [3]
     8 Alistair Anderson      1867 [3]    1:0  Steven Doon            Unr  [3]
     9 Daniel Potter          1152 [3]   .5:.5 Garry Lycett           1728 [3]
    10 Craig Baxter           1256 [3]    1:0  Robert Parrot          1581 [3]
    11 Ramo Burzic            1518 [2.5]  0:1  Abdulwahab Rashid      2042
    [2.5]
    12 Milivoje Savic         1288 [2.5]  0:1  Sadedin Redzepagic     1630
    [2.5]
    13 Bob Spiric             1577 [2.5]  1:0  Mirko Kudric           1460
    [2.5]
    14 Anteney Nagendirarajah 1439 [2.5] .5:.5 Matthew Potter         1569 [2]
    15 Michael Potter         1299 [2]    0:1  Henk Scherrenberg      1555 [2]
    16 Albert Lamech          1264 [2]    0:1  Bahri Senturk          1523 [2]
    17 Nick Vitkovic          1514 [2]    1:0  John Seehusen          1042 [2]
    18 James Kuok             Unr  [2]    0:1  Syf Pronk              1467 [2]
    19 George Tolpigin        1440 [2]    1:0  Phillip Drew           1115 [2]
    20 Peter Pispek           1498 [1.5]  0:1  Christopher Potter     1450
    [1.5]
    21 Henning Rasmussen      801  [1.5]  1:0  Geoff Lee              1208 [1]
    22 Daniel Jonas           1412 [1]    1:0  Huny Yam               Unr  [1]
    23 John Zamora            1360 [1]    -:+  Peter Keefe            1300 [1]
    24 Andrew Atem            Unr  [.5]   -:+  Graham McEachern       1186 [1]
    Round 7 Pairings
    Code:
     1 Zdravko Lojanica       1876 [5]   : Malcolm Pyke           1916 [5]
     2 Milenko Lojanica       2003 [5]   : Miralem Campara        1863 [4.5]
     3 Mehmedalija Dizdarevic 1942 [4]   : Zhigen Lin             1852 [5]
     4 Richard Voon           1890 [4]   : Thai Ly                1922 [4.5]
     5 Frank Silas            1872 [4]   : Craig Baxter           1256 [4]
     6 Tahir Lushaj           1758 [4]   : Alistair Anderson      1867 [4]
     7 Abdulwahab Rashid      2042 [3.5] : Kuol Deng              Unr  [4]
     8 Garry Lycett           1728 [3.5] : Bob Spiric             1577 [3.5]
     9 Sadedin Redzepagic     1630 [3.5] : Daniel Potter          1152 [3.5]
    10 Eddie Kocjancic        1598 [3.5] : Ahmet Yilmaz           1545 [3.5]
    11 Mendel Armerman        1573 [3.5] : Robert Parrot          1581 [3]
    12 Henk Scherrenberg      1555 [3]   : Ismet Gungordu         1466 [3]
    13 Bahri Senturk          1523 [3]   : George Tolpigin        1440 [3]
    14 Steven Doon            Unr  [3]   : Nick Vitkovic          1514 [3]
    15 Syf Pronk              1467 [3]   : Anteney Nagendirarajah 1439 [3]
    16 Matthew Potter         1569 [2.5] : Milivoje Savic         1288 [2.5]
    17 Christopher Potter     1450 [2.5] : Ramo Burzic            1518 [2.5]
    18 Mirko Kudric           1460 [2.5] : Henning Rasmussen      801  [2.5]
    19 John Seehusen          1042 [2]   : Daniel Jonas           1412 [2]
    20 James Kuok             Unr  [2]   : Graham McEachern       1186 [2]
    21 Phillip Drew           1115 [2]   : Peter Keefe            1300 [2]
    22 Gerard Barta           Unr  [2]   : Michael Potter         1299 [2]
    23 Peter Pispek           1498 [1.5] : Albert Lamech          1264 [2]
    24 Geoff Lee              1208 [1]   : Huny Yam               Unr  [1]

  12. #12
    CC FIDE Master bobby1972's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    576
    Any Results From Final Round Please

  13. #13
    CC International Master Bereaved's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    2,222

    Not full results but...

    Sorry Everyone,

    The full results haven't been sent to me, but the final standings were

    =1st Milenko Lojanica, Zdravko Lojanica; 6/7
    3rd Thai Ly 5.5/7

    As far as the rating groups go, I'll post those when the email from Gary Lycett comes through,

    all the best and God Bless Macavity

  14. #14
    CC International Master Bereaved's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    2,222

    Final Standings and round 7 results

    Dear all,
    sorry about the delay; here is the final report for the Dandenong Autumn Open from Gary Lycett:


    The last round of the Dandenong Autumn Open 2005 saw two of the four equal
    leaders victorious, brothers Milenko and Zdravko Lojanica both won their
    respective games against Miralem Campara and Malcolm Pyke to finish on 6/7.
    Zhigen Lin had a chance to join them but a last round loss cost him dearly
    although he still picked up a share of a rating prize.
    Thai Ly defeated Richard Voon to grab outright third on 5.5 with four
    players 1/2-point further back on 5.

    Winners and prizemoney:

    =1st; 6.0 - Milenko Lojanica, Zdravko Lojanica $400.00 each
    3rd; 5.5 - Thai Ly $200.00

    Rating groups:
    U1901: 5.0 - Zhigen Lin, Frank Silas $50.00 each
    U1701: 4.5 - Sadedin Redzepagic, Eddie Kocjancic, Mendel Armerman $33.33
    each
    U1501: 4.0 - Ismet Gungordu, Anteney Nagendirarajah $50.00 each
    U1301: 4.0 - Craig Baxter $100.00
    U1101: 4.0 - Kuol Deng $100.00

    Wednesday 6th July is the Dandenong Lightning Championship played over 9
    rounds.
    Beginning 13th July is the Grades Event, where similarly rated groups of 8
    players play a 7-round round-robin tournament.

    Following are the Autumn Open round seven results and a full list of the
    placings.

    Regards: Garry Lycett

    Round 7 Results
    Code:
     1 Zdravko Lojanica       1876 [5]   1:0  Malcolm Pyke           1916 [5]
     2 Milenko Lojanica       2003 [5]   1:0  Miralem Campara        1863 [4.5]
     3 Mehmedalija Dizdarevic 1942 [4]   1:0  Zhigen Lin             1852 [5]
     4 Richard Voon           1890 [4]   0:1  Thai Ly                1922 [4.5]
     5 Frank Silas            1872 [4]   1:0  Craig Baxter           1256 [4]
     6 Tahir Lushaj           1758 [4]  .5:.5 Alistair Anderson      1867 [4]
     7 Abdulwahab Rashid      2042 [3.5] 1:0  Kuol Deng              Unr  [4]
     8 Garry Lycett           1728 [3.5] 1:0  Bob Spiric             1577 [3.5]
     9 Sadedin Redzepagic     1630 [3.5] 1:0  Daniel Potter          1152 [3.5]
    10 Eddie Kocjancic        1598 [3.5] 1:0  Ahmet Yilmaz           1545 [3.5]
    11 Mendel Armerman        1573 [3.5] 1:0  Robert Parrot          1581 [3]
    12 Henk Scherrenberg      1555 [3]   0:1  Ismet Gungordu         1466 [3]
    13 Bahri Senturk          1523 [3]   1:0  George Tolpigin        1440 [3]
    14 Steven Doon            Unr  [3]  .5:.5 Nick Vitkovic          1514 [3]
    15 Syf Pronk              1467 [3]   0:1  Anteney Nagendirarajah 1439 [3]
    16 Matthew Potter         1569 [2.5] 1:0  Milivoje Savic         1288 [2.5]
    17 Christopher Potter     1450 [2.5] 0:1  Ramo Burzic            1518 [2.5]
    18 Mirko Kudric           1460 [2.5] 1:0  Henning Rasmussen      801  [2.5]
    19 John Seehusen          1042 [2]   0:1  Daniel Jonas           1412 [2]
    20 James Kuok             Unr  [2]   0:1  Graham McEachern       1186 [2]
    21 Phillip Drew           1115 [2]  .5:.5 Peter Keefe            1300 [2]
    22 Gerard Barta           Unr  [2]   0:1  Michael Potter         1299 [2]
    23 Peter Pispek           1498 [1.5] 0:1  Albert Lamech          1264 [2]
    24 Geoff Lee              1208 [1]   1:0  Huny Yam               Unr  [1]
    Final Standings:

    Code:
     1-2  Lojanica, Milenko       2003  6
          Lojanica, Zdravko       1876  6
      3   Ly, Thai                1922  5.5
     4-7  Dizdarevic, Mehmedalija 1942  5
          Pyke, Malcolm           1916  5
          Silas, Frank            1872  5
          Lin, Zhigen             1852  5
    8-15  Rashid, Abdulwahab      2042  4.5
          Anderson, Alistair      1867  4.5
          Campara, Miralem        1863  4.5
          Lushaj, Tahir           1758  4.5
          Lycett, Garry           1728  4.5
          Redzepagic, Sadedin     1630  4.5
          Kocjancic, Eddie        1598  4.5
          Armerman, Mendel        1573  4.5
    16-21 Voon, Richard           1890  4
          Deng, Kuol              Unr   4
          Senturk, Bahri          1523  4
          Gungordu, Ismet         1466  4
          Nagendirarajah, Anteney 1439  4
          Baxter, Craig           1256  4
    22-29 Spiric, Bob             1577  3.5
          Potter, Matthew         1569  3.5
          Yilmaz, Ahmet           1545  3.5
          Burzic, Ramo            1518  3.5
          Vitkovic, Nick          1514  3.5
          Kudric, Mirko           1460  3.5
          Doon, Steven            Unr   3.5
          Potter, Daniel          1152  3.5
    30-37 Parrot, Robert          1581  3
          Scherrenberg, Henk      1555  3
          Pronk, Syf              1467  3
          Tolpigin, George        1440  3
          Jonas, Daniel           1412  3
          Potter, Michael         1299  3
          Lamech, Albert          1264  3
          McEachern, Graham       1186  3
    38-42 Potter, Christopher     1450  2.5
          Keefe, Peter            1300  2.5
          Savic, Milivoje         1288  2.5
          Drew, Phillip           1115  2.5
          Rasmussen, Henning      801   2.5
    43-46 Kuok, James             Unr   2
          Lee, Geoff              1208  2
          Seehusen, John          1042  2
          Barta, Gerard           Unr   2
     47   Pispek, Peter           1498  1.5
    48-49 Zamora, John            1360  1
          Yam, Huny               Unr   1
     50   Atem, Andrew            Unr   0.5

    All the best, God Bless, Macavity

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. From the Box Hill Chess Club Archives.
    By ursogr8 in forum General Chess Chat
    Replies: 53
    Last Post: 08-07-2006, 04:32 PM
  2. How to increase chess participation.
    By ursogr8 in forum Australian Chess
    Replies: 21
    Last Post: 22-04-2005, 05:02 PM
  3. Mt Buller - Chess World letter to ACF
    By ChessGuru in forum Mt Buller Chess
    Replies: 210
    Last Post: 17-07-2004, 11:58 AM
  4. 2004 Box Hill Chess Club Autumn Cup
    By ursogr8 in forum Completed Tournaments
    Replies: 25
    Last Post: 02-05-2004, 08:45 AM
  5. Melbourne Chess Club?
    By JGB in forum Australian Chess
    Replies: 2
    Last Post: 19-01-2004, 08:10 AM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •