PDA

View Full Version : Chess Victoria State Finals



klyall
13-09-2008, 01:37 PM
Chess Victoria State Finals - Primary Schools Event 2008

There were 131 players from 28 teams competing for the Chess Victoria Primary School Teams State Final.

Results

1. Greythorn PS
2. Mount View PS1
3. Brighton Grammar School
4. Mount View PS2
5. Essex Heights A
6. Trinity Grammar School
7. Brighton PS Team A
8-9 Christchurch GS
Balwyn North PS 2
10-11 Xavier College
Mount Scopus College A
12 Boroondara PS
13 Melbourne Grammar School A
14 Camberwell Grammar School
15-17 Balwyn North PS 1
Haileybury Brighton
Essex Heights B
18-19 Brighton PS Team B
Torquay College 1
20 Mount Scopus College B
21 Queenscliff PS
22 Caulfied Junior College
23-24 Weeden Heights PS
Torquay College 3
25 Warnambool East PS
26 Torquay College 2
27 Bellaire PS
28 Melbourne Grammar School B

Congratulations to all players and schools:clap:

klyall
13-09-2008, 01:53 PM
Chess Victoria State Finals 2008

Primary School Event

Standings

1 Bobby Cheng
2-6 Zachary Low
Stephen Liu
Justin Tan
Max Maddock
7-11 Isaac Ng
Kit Ming Foo
Michael Chan
Alex Yu
12-27 Kevin Fan
Benedict Teong
Alex Gruen
Lawrence Yeung
David Cheung
Bryan Ng
Ian Yeong
Enoch Fan
Sasha Parsons
Raphael tauber
Lachlan Wilkes
John Ni
Zhong Yan Gan
William Ross-Farrell
Jonathon Au
Daniel Antoni
28-36 Joel Tauber
Joshua Ng
Zheng Yao Siah
Anant Butala
Sam Chung
Jackson He
Daniel Yuong
Luca Barry
Richard Dawes
37-61 Jeffrey Avergun
Stephen Liu
Takanoske Fujiwara
John Broadbent
Jerome Tan
Alex Posa
Almog Leyzerman
Max Dent
Ben Fleming
Aaron Watson
William Leahey
Geremy cao
Leon Yung
Noobar chahinian
Adrien Trieu
Brad Miller
Josh Avitalbe
Calvin Wong
Thomas Ebeyan
Raphael Better
Aidan Seow
Briannon Zhang
Michael Low
Will Simmons
Anthea Tsatsaronis
62-71 Huson Gerwing
Ming-Yiu Wong
Daniel van der Merwe
Richard Zhong
Kaiden Hamilton
Benjamen Weinmann
Ryan Kagan
Malo Herve
Bronte Connelly
Mathey Dick
72-96 Matthew Lee
Ashley sussking
Oliver Bannar
Eric Zhang
Andrew Lau
Travis Fein
Samuel Brown
Thomas Laing
Alexander Ekkel
Will Ramsden
Callan Jones
Matthew Zappala
Branford Seeto
Max Fisher
Joseph Pennington
Eshan Balapatabendi
Leon Xu
Nick Cheng

More details on the Chess Victoria Website shortly

klyall
13-09-2008, 02:01 PM
Chess Victoria State Finals - Secondary School Teams Event

12 Secondary School teams are competing for the Chess Victoria - Secondary School teams title

At the end of round 5 the scores are

1. Scotch Cardinal 17.5
2. Balwyn High A 15
3. Melbourne High 1 13.5
4-5 Camberwell Grammar School 12
Balwyn High B
6. Mazenod College A 11.5
7. Melbourne High2 11
8. Camberwell Grammar School B 9.5
9. Brighton Grammar 9
10. Scotch Gold 7
11. Mazenod College B 6
12. Scotch Blue 5

There are two more rounds to go.

klyall
13-09-2008, 02:04 PM
During lunch time, participants at the Chess Victoria Secondary School Teams finals were treated to some magnificent piano playing by some of the players.

Thanks to those boys who played so beautifully.

:)

Davidflude
13-09-2008, 04:43 PM
I dropped in today to have a bo-peep.

It was very impressive, well organized, good chess and tribe of well behaved teens. tomorrow is the primary and secondary girls. I shall help for at least some of the time.

Congratulations to the Chess Victoria people who have done well.

klyall
13-09-2008, 04:46 PM
Chess Victoria State Finals - Secondary Schools Teams Events

It was a very close finish at this afternoon's final round.

1. Scotch College Cardinal 22.5
2. Balwyn High A 21
3. Melbourne High 1 18
4. Mazenod College A 16.5
5-6 Camberwell Grammar School 16
Balwyn High B 16
7 Melbourne High 2 15
8 Camberwell Grammar School B 13.5
9 Scotch Gold 12
10 Brighton Grammar 11
11 Mazenod College B 9.5
12 Scotch Blue 6

Well down to all schools!

klyall
13-09-2008, 05:03 PM
Chess Victoria State Finals - Secondary Schools Teams Events 2008

Individual Results

1. Eugene Schon
2. James Cameron
3-5 Zhigen Lin
Sam Dalton
Chris Wallis
6-11 Derek Yu
John WP Wong
Kozo Simutanyi
Nicholas Liu
Joshua Dalton
Ben Di Stefano
12-15 Jason Tang
Albert Trang
Eric Chuaa
Keith Chan
16-29 Richard Owen
Harrison Chung
Mustafa Ahmed
Kai Nag
Jonathon Tang
Mingda Xu
William Chiu
Devraj Battacharya
Paul Truong
Yu Gen Lim
Oscar Liang
Kingsley Chung
Eric Lu
Zhong Hao Gan
30 Dimithri Manawadu
31-44 Sheehan Yu
Farnling Khung
Wilson Ngieng
Nikhil Puppala
Steven How
Aauron Lau
Sean Hyatt
Andrew Louey
Enosh Kennedy
Gerald Ng
Jason Lee
Tony Tam
Gavin Wei
Maxi Merrillees
45 Jarred Swire
46-52 Kolian Chen
Norman Yan
Enrico Solomons
Nicholas Ng
Ben Fung
Sal Wimaleswaran
Eddy Qui
53-55 Ben Le Courteur
Davy Wong
Kevin Cheung
56-58 Salive Colina
Patrick Chia
Byron White