PDA

View Full Version : 2019 Norths Club Championships (Tuesdays, 12 February - 7 May)



NickC
05-02-2019, 03:51 PM
Venue: Norths, 12 Abbott Street, Cammeray NSW.

Schedule: Games commence at 7:30pm on Tuesdays from 12 February to 7 May (with 5 March, 2 April and 23 April for postponements or pre-play, and 7 May set aside for unforeseen venue conflicts).

Format: There will be 5-7 FIDE rated single round-robin divisions (Championship, Candidates and Reserves A, B, C etc.) of ten players, plus an ACF rated 9 round Swiss tournament (with pairings generated by Vega). ACF Classic ratings will be used to determine selection into divisions (or where a player does not have an ACF Classic rating, their FIDE Standard rating will be assessed relative to other players' FIDE Standard ratings).

Eligibility: Players who are not Australian citizens or permanent residents must have a FIDE ID to play in one of the FIDE-rated round-robin divisions.

Time control:
Round-robin divisions: 90 minutes plus 30 seconds increment per move from move 1.
Swiss division: 60 minutes plus 30 seconds increment per move from move 1.

Entry: Current financial members of Norths Chess Club + $10 entry fee (free entry for GMs, WGMs, IMs and WIMs). Please enter at the Norths Club Championship webpage (http://www.northsydneychess.org/events/club-championship), which includes the full tournament details. Entries close on Friday 8 February 2019.

Enquiries: northsydneychess@gmail.com

NickC
07-02-2019, 05:27 PM
With just under 30 hours remaining until entries close, there are currently 100 entries:

# Name T ACF FIDE
1 Feldman,Vladimir IM 2201 2114
2 Ng,Clive CM 2112 2051
3 McGowan,Cameron 2065 2085
4 Murray,Bruce D CM 2035 1990
5 Mallari,Donato FM 2031 1983
6 Champion,Patrick 2003 1990
7 Cronin,Henry 1987 1928
8 Mazay,Adam 1968 1917
9 Bayaca,Sterling 1946 1997
10 Brand,Peter 1935 1864
11 Zheng,Marco Le Lun 1933 2003
12 Wan,Dennis 1891 1868
13 Brown,Joshua 1890 1940
14 Ball,Christopher CM 1886 1849
15 Ireland,Stephen J 1852 1794
16 Sirkka,Pertti T 1791 1808
17 Glissan,Paul 1773 1745
18 Siva Sankaran,Anup Kumar 1767 1751
19 Macfarlane,John D 1714 1771
20 Jain,Kamal 1694 1655
21 Armstrong,Gary 1683 1668
22 Redgrave,John 1681 1877
23 Vowles,Justin 1680 1695
24 Jain,Anshika 1665 1684
25 Garner,Stephen J 1615 1701
26 Premathilaka,Kanishka 1614 1799
27 Sparks,Chris J 1608 1668
28 Dibley,Shane E 1604 1665
29 Aleksovski,Bosko 1597 1654
30 James,David 1580 1605
31 Woodward,Michael R 1572 1612
32 Case,Ivan 1568 1693
33 Sandalciyan,Aram 1559 1707
34 Munk,Leon 1559 1581
35 Johnson,Andrew 1547 1575
36 Lane,Clive D 1505 1655
37 Creek,Peter 1503 1529
38 O'Callaghan,Scott 1500 1602
39 O'Callaghan,Scott 1500 1602
40 Jeffreys,Roger W 1491 1630
41 Pepping,John M 1486 1580
42 Low,Frank 1483 1608
43 Stern,David 1479 1576
44 Greenwood,Norman 1459 1597
45 Singleton,Tim 1458 1536
46 Schwandl,Hans 1451 1548
47 Weijermars,Tristan 1444 1549
48 Wechsler,Ian B 1410 1576
49 Beeh,Tom 1410
50 Huey,Toby 1407 1575
51 Simmonds,Rex 1407 1569
52 Blaszczyk,Michael 1396 1554
53 Sze-To,Jonas 1391 1473
54 Shaw,Ralph 1389 1601
55 Laurie,Robert 1357 1538
56 Laurie,Robert 1357 1538
57 Cargill,Rowan 1337 1559
58 Chiara,Vince 1284 1434
59 Di-Ienno,Mathew 1243 1412
60 Allaire,Serge 1242 1588
61 Karunagaran,Arvend 1236 1499
62 Romanous,Steven 1235 1509
63 Carden,Matthew 1224 1416
64 Li,Yuze (Ethan) 1175 1322
65 Cheng,Amanda 1136 1420
66 Li,Joshua 1109 1337
67 Hartley,Matthew 1098
68 Patel,Dhwani 1065 1355
69 Anup Kumar,Vihaan 1035 1216
70 Chegwidden,Lindsay 1015 1453
71 Gram,Otto 861 1081
72 Anderson,Mitchell P 817 1368
73 Ashton,Neil 800 1132
74 Kuba,Jonathan 630
75 Ibanez,David 629 1334
76 Yamada,Yutaro 587 1190
77 Huey,Chelsea 569 1274
78 Li,Annabel 416 1104
79 Chan,Bennett 387
80 Stankovic-Spice,Liam 319
81 Chan,Bayley 254
82 Le,Lan 1427
83 Anakin,Gordon
84 Bukreyev,Andriy
85 Charbonneau,Romain
86 Chugunov,Vladimir
87 Duncan,Dermot
88 Garner,Christopher
89 Harvey,David
90 Hili,Ben
91 Huang,Cyrus
92 Hunt,Nathaniel
93 Jiang,Zirui (Ray)
94 Le,Son
95 Lowgren,Jesper
96 Manley,Jonathon
97 Morgan,George
98 Thapa,Aayush
99 Timms,Cameron
100 Wei,Effram

NickC
07-03-2019, 06:35 PM
With a total of 110 entries across 8 divisions, the current divisonal placeholders (in percentage terms) are:
Championship 1st: IM Vladimir Feldman (3/3); =2nd-4th: Cameron McGowan, Jack Rodgers and Patrick Champion (2/3)
Candidates =1st-3rd: Adam Mazay, CM Chris Ball and Dennis Wan (2/3)
Reserves A 1st: Paul Glissan (4/4); 2nd: Gary Armstrong (2/3); =3rd-6th: Anup Kumar Sivan Sankaran, John Redgrave, John Macfarlane (1.5/3) and Kamal Jain (1/2)
Reserves B =1st-2nd: Chris Sparks (3/3) and Kanishka Premathilaka (2/2); 3rd: Andriy Bukreyev (2.5/3)
Reserves C 1st: Scott O'Callaghan (3.5/4); 2nd: Clive Lane (2.5/3); =3rd-4th: Norman Greenwood and Tim Singleton (2/3)
Reserves D 1st: Jonas Sze-To (3/3); 2nd: Toby Huey (2.5/3); 3rd: Hans Schwandl (2/3)
Reserves E 1st: Jesper Lowgren (3/3); 2nd: Rowan Cargill (2.5/3); =3rd-4th: Robert Laurie and Vince Chiara (2/3)
Swiss Division =1st-3rd: Yuze (Ethan) Li, Joshua Li and Effram Wei (3/3)

Full details are available at the Club Championship webpage (http://www.northsydneychess.org/events/club-championship).

NickC
04-04-2019, 11:28 AM
After 6 (of 9) scheduled rounds, the current divisonal placeholders (in percentage terms) are:
Championship
1st: IM Vladimir Feldman (5/6)
=2nd-5th: Patrick Champion, FM Donato Mallari, Cameron McGowan and Jack Rodgers (3.5/6)
Candidates
=1st-2nd: Peter Brand and Joshua Brown (4.5/7)
=3rd-4th: Chris Ball and Stephen Ireland (3.5/6)
Reserves A
1st: Paul Glissan (4.5/6)
2nd: Kamal Jain (4/6)
=3rd-4th: Gary Armstrong and Anup Kumar Siva Sankaran (3.5/6)
Reserves B
1st: Andriy Bukreyev (6.5/7)
2nd: Kanishka Premathilaka (5/6)
3rd: Chris Sparks (4/6)
Reserves C
1st: Clive Lane (5/6)
2nd: Scott O'Callaghan (4/5)
3rd: Tim Singleton (4/6)
Reserves D
1st: Jonas Sze-To (5/6)
2nd: Michael Blaszczyk (4.5/6)
3rd: Toby Huey (4/6)
Reserves E
1st: Jesper Lowgren (5/5)
=2nd-3rd: Rowan Cargill and James Jiang (3/5)
Swiss Division
=1st-2nd: Chelsea Huey and Maxwell Zoldos (5/6)
=3rd-6th: Lan Le, Joshua Li, Daniel Seaton and Cameron Timms (4.5/6)

Full details are available at the Club Championship webpage (http://www.northsydneychess.org/events/club-championship).