PDA

View Full Version : Norths Club Championship, Sydney, Feb 16 - 10 May Tuesdays



mishahu
05-02-2016, 05:32 PM
Norths Chess Club Championships

Tuesdays from 16 February to 3 May 2016 (including postponement nights 12 and 26 April; break for 22 March Nigel Short event)
play commences 7:30 pm


Divisions: The Championship, Candidates and Divisions A, B, C and D will be FIDE rated single round-robin groups of up to ten players. Division E will be run as a Swiss tournament with pairings generated by Vega). ACF ratings will be used to guide selection into divisions. (The number of divisions based on entry numbers for in 2015. The organisers reserve the right to vary the number of round robin divisions based on entry numbers.)

Eligibility and entry: Current financial members of Norths Chess Club. To join/renew go to www.northsydneychess.org/about-us/membership. Entries close Friday 12 February.

Time controls: 90 minutes per player plus 30 seconds per move (from move 1).

Arbiters: Nick Cooper, Norman Greenwood.

e4e5
08-02-2016, 09:57 PM
I'm in!

NickC
14-03-2016, 08:26 PM
81 players entered the Norths Club Championships this year.

The current leaders by division after 3 rounds (of 9) are:

Championship
1st: Donato Mallari (2.5/3)
2nd-3rd: Gareth Charles and Thomas Xuan, (both on 1.5/2)

Candidates
1st-2nd: Peter Abbott and Chris Ball (2.5/3)
Equal 3rd: Georg Pfefferle, Paul Russell and Dennis Wan (2/3)

Division A
1st: Parunithan Ranganathan (3/3)
2nd: Paul Glissan (2.5/3)
3rd: Nick Cooper (1.5/2)

Division B
Equal 1st: Clive Lane, David Marsh, Luke Marsh and Chris Taffard (2/2)

Division C
1st: David James (3/3)
2nd: Norman Greenwood (2/3)
Equal 3rd: Bosko Aleksovski, Peter Creek, Michael Gong, Frank Low, Danny Marcusson and Gordon Miller (all on 50%)

Division D
1st-2nd: Ivan Case (3/3) and Stephen Forrest (2/2)
3rd: Robert Laurie (2/3)

Swiss Division
1st-2nd: Gary Armstrong and Anthony Fikh (3/3)
3rd: Greg Money (2.5/3)

Full results can be found at http://www.northsydneychess.org/events/club-championship

NickC
31-03-2016, 09:00 PM
There have been some significants changes in the division leaders over the past two rounds, which after 5 rounds (of 9) are:

Championship
1st: Jason Hu (3/4)
2nd-3rd: Biljana Dekic and Donato Mallari (both on 3.5/5)

Candidates
1st: Peter Abbott (4/5)
2nd-3rd: Chris Ball and Georg Pfefferle (both on 2.5/4)

Division A
1st: Paul Glissan (3.5/5)
2nd: Nick Cooper (2/3)
3rd-4th: Parunithan Ranganathan and Michael Roberts (both on 3/5)

Division B
1st: Luke Marsh (3/3)
2nd-3rd: David Marsh and Chris Taffard (both on 2.5/3)

Division C
1st: David James (3.5/5)
2nd: Danny Marcuson (2/3)
3rd-5th: Shane Dibley, Michael Gong and Norman Greenwood (all on 3/5)

Division D
1st: Stephen Forrest (4/4)
2nd: Ivan Case (3/4)
3rd: Fred Schuetz (3.5/5)

Swiss Division
1st: Anthony Fikh (5/5)
2nd-3rd: Gary Armstrong and Brett Marsh (both on 4/5)

Full results can be found at http://www.northsydneychess.org/events/club-championship

NickC
13-04-2016, 09:42 PM
After 6 rounds (of 9), the leaders are:

Championship (round robin)
1st: Jason Hu (4.5/6)
2nd: Biljana Dekic (4/6)
3rd: Thomas Xuan (3/5)

Candidates (round robin)
1st: Georg Pfefferle (4.5/6)
2nd: Peter Abbott (4/6)
3rd-5th: Chris Ball, Paul Russell and Dennis Wan (2.5/5)

Division A (round robin)
1st: Paul Glissan (4.5/6)
2nd: Parunithan Ranganathan (4.5/7)
2nd: Nick Cooper (3/5)

Division B (round robin)
1st: Luke Marsh (4/4)
2nd: David Marsh (4.5/5)
3rd: Clive Lane (4/6)

Division C (round robin)
1st: David James (4.5/6)
2nd-3rd: Shane Dibley and Norman Greenwood (4/6)

Division D (round robin)
1st: Stephen Forrest (5/5)
2nd: Ivan Case (4.5/6)
3rd: Matthew Carden (3/5)

Swiss Division
1st: Anthony Fikh (6/6)
2nd: Gary Armstrong (5/6)
3rd: Brett Marsh (4.5/)

Full details are available at the Norths Club Championships webpage (http://http://www.northsydneychess.org/events/club-championship)

NickC
01-05-2016, 10:48 AM
The 2016 Norths Club Championships are nearing completion, with only one postponement night and one round remaining.

A number of the divisions are still yet to be decided - the division leaders after 8 rounds (of 9) are:

Championship (round robin)
1st-2nd: Jason Hu and Thomas Xuan (4.5/7)
3rd-4th: Gareth Charles and Donato Mallari (5/8)

Candidates (round robin)
1st: Georg Pfefferle (4.5/7)
2nd: Paul Russell (3.5/6)
3rd: Peter Abbott (4/7)

Division A (round robin)
1st: Paul Glissan (5.5/8)
2nd: Nicholas Cooper (4.5/7)
3rd: Parunithan Ranganathan (5/8)

Division B (round robin)
1st: Luke Marsh (5.5/6)
2nd: David Marsh (6/7)
3rd-4th: Clive Lane and Chris Taffard (4/6)

Division C (round robin)
1st: Shane Dibley (6/8)
2nd: David James (5.5/8)
3rd: Norman Greenwood (5/8)

Division D (round robin)
1st: Stephen Forrest (7/7)
2nd: Ivan Case (6/8)
3rd: Robert Laurie (5/8)

Swiss Division
1st: Gary Armstrong (7/8)
2nd: Anthony Fikh (6.5/8)
3rd: Vince Chiara (6/8)

Full details are available at the Norths Club Championships webpage (http://http://www.northsydneychess.org/events/club-championship)

NickC
07-05-2016, 05:16 PM
The 2016 Norths Club Championships will conclude with Round 9 on Tuesday night.

After the final postponement night last Tuesday, 4 of the 7 divisions are yet to be decided - the current standing are:

Championship (round robin)
1st: Thomas Xuan (5.5/8)
2nd-4th: Gareth Charles, Jason Hu, and Donato Mallari (5/8)

Candidates (round robin)
1st: Georg Pfefferle (5.5/8) is the 2016 winner.
2nd-3rd: Peter Abbott and Paul Russell (4/7)

Division A (round robin)
1st-2nd: Paul Glissan and Nicholas Cooper (5.5/8)
3rd: Parunithan Ranganathan (5/8)

Division B (round robin)
1st: Luke Marsh (7.5/8) is the 2016 winner.
2nd: David Marsh (6/7)
3rd: Clive Lane (5/7)

Division C (round robin)
1st: Shane Dibley (6/8)
2nd: David James (5.5/8)
3rd: Norman Greenwood and Danny Marcuson (5/8)

Division D (round robin)
1st: Stephen Forrest (7.5/8) is the 2016 winner.
2nd: Ivan Case (6/8)
3rd: Robert Laurie (5/8)

Swiss Division
1st: Gary Armstrong (7/8)
2nd: Anthony Fikh (6.5/8)
3rd: Vince Chiara (6/8)

Full details are available at the Norths Club Championships webpage (http://http://www.northsydneychess.org/events/club-championship)

mishahu
10-05-2016, 12:55 PM
The 2016 Norths Club Championships will conclude with Round 9 on Tuesday night.

Candidates (round robin) 1st: Georg Pfefferle (5.5/8) is the 2016 winner.
2nd-3rd: Peter Abbott and Paul Russell (4/7)

Division B (round robin) 1st: Luke Marsh (7.5/8) is the 2016 winner.
2nd: David Marsh (6/7)


Note that withdrawals in these divisions makes the final result from 8 games.

NickC
15-05-2016, 08:10 PM
The 2016 Norths Club Championships concluded last Tuesday (10 May).

The final places are:

Championship (round robin)
There was a very tense finish in this division, with Jason Hu and Donato Mallari winning their final games, leaving Thomas Xuan needing to win in order to avoid a playoff... which he managed to do in the last game of the night - congratulations to Thomas for being the 2016 Norths Club Champion!
1st: Thomas Xuan (6.5/9)
Equal 2nd: Jason Hu and Donato Mallari (6/9)

Candidates (round robin)
The division winner had already been decided, but the minor places were still up for grabs - Paul Russell finished strongly to secure 2nd, with Peter Abbott taking 3rd with a draw in the final round.
1st: Georg Pfefferle (5.5/8)
2nd: Paul Russell (5/8)
3rd: Peter Abbott (4.5/8)

Division A (round robin)
The winner of the Reserves B in 2015, Parunithan Ranganthan, emerged the winner after his opponent forfeited and both Paul Glissan and Nick Cooper lost their games, with Michael Roberts joining them as equal 2nd.
1st: Parunithan Ranganathan (6/9)
Equal 2nd: Paul Glissan, Michael Roberts and Nicholas Cooper (5.5/9)

Division B (round robin)
The Marsh brothers had already secured the top two positions but perhaps their scores were intimidating, as both of their final round opponents forfeited. Clive Lane finished with a draw to come 3rd.
1st: Luke Marsh (7.5/8)
2nd: David Marsh (7/8)
3rd: Clive Lane (5.5/8)

Division C (round robin)
Shane Dibley won his final round game to win this division, with David James close behind and Danny Marcuson performing well to come 3rd after winning the Reserves D division in 2015.
1st: Shane Dibley (7/9)
2nd: David James (6.5/9)
3rd: Danny Marcuson (5.5/9)

Division D (round robin)
Having already secured 1st place, Stephen Forrest lost to a fast finishing Ivan Case who finished only half a point behind. Robert Laurie won his final round game to come 3rd.
1st: Stephen Forrest (7.5/9) is the 2016 winner.
2nd: Ivan Case (7/9)
3rd: Robert Laurie (6/9)

Swiss Division
Anthony Fikh won his final game fairly quickly, meaning that Gary Armstrong had to win his game to win the division due to tiebreaks. Gary was up to the task and held his nerves to win and secure 1st place, with Vince Chiara winning his final game to take 3rd.
1st: Gary Armstrong (8/9)
2nd: Anthony Fikh (7.5/9)
3rd: Vince Chiara (7/9)

Full details are available at the Norths Club Championships webpage (http://http://www.northsydneychess.org/events/club-championship)

Adamski
16-05-2016, 07:52 AM
Thanks to Nick and David for their reports and congratulations to Thomas and all the other winners.