PDA

View Full Version : 2015 Bob Brooking Round Robins (Monday nights 9 Nov - 7 Dec)



scd
20-10-2015, 07:58 AM
2015 MCC Bob Brooking Round Robins

www.melbournechessclub.org/events/2015/bob-brooking-round-robins

Play people your own strength. The tournament will be divided into 6 player round robins based on rating.

When: 7.15pm Monday 9th November – Monday 7th December

Where: Melbourne Chess Club. 66 Leicester St. Fitzroy, 3065.

Format: 5 Round (6 player) Round Robin.

Time Control: 90 minutes per game + 30 seconds per move. Forfeit time is 30 minutes after game begins.

Entry Fee:
$50 Full Member, $40 Concession / Junior Member (add $15 for Non-Members)
Club Member IMs & FMs free. IMs not resident in Victoria free

Prizes: for each division:

1st: $100
2nd: $50

Brilliancy prize: $40 bookshop voucher

Rating: The event will be FIDE (top 5 diversions) and ACF rated (all divisions).

Further Questions: Contact melbchessclub@gmail.com or

Organiser: Simon Dale (0407 834 027, scd@thecrag.com), or

Arbiter: Kerry Stead (0413 688 893, kerrystead@iinet.net.au)

CLICK HERE TO ENTER (https://mcc.enter.services/2015-tournaments/bob-brooking-round-robins/)

scd
03-11-2015, 11:31 PM
Please note that unrated players are welcome to play. You will be put in the lowest division.

20 players registered so far. Either register online or just turn up, but please be on time.


Mirko Rujevic IM 2252 Paid
Eamonn O'Molloy Ireland 1918
Amin Fazel Iran 1818 Paid
Richard Voon 1750
Paul Kovacevic 1740
Zhi Lin Guo 1726
Alex Jones 1704
Gary Bekker 1697
Peter Fry 1692
Sarah Anton WCM 1655
Roger Beattie 1520
Stephen Jago 1502
Natalie Bartnik 1468
John Beckman 1453
Dylan Pleiter 1256
Simon Dale 1241
Lousanne Beeren 1238
Andrew Louis 1185
Richard Snow 549
Shane Paul Nancarrow

Bereaved
09-11-2015, 10:58 AM
Starts tonight! Be there or be 64-square!
Take care and God bless, Bereaved

Kerry Stead
09-11-2015, 09:57 PM
Group A
Players (pairing order):

No Name Feder Rtg Loc
1. Nedimovic, Ljubisa OS 2169 2092
2. Dizdarevic, Mehmedalija VIC 1942 1945
3. Rujevic, Mirko VIC 2231 2252
4. Cannon, David VIC 2047 2076
5. Pyke, Malcolm L VIC 2052 2085
6. Stead, Kerry VIC 1962 1964

Pairings:

Round 1:

1 Ljubisa Nedimovic 2169 2092 : Kerry Stead 1962 1964
2 Mehmedalija Dizdarevic 1942 1945 : Malcolm L Pyke 2052 2085
3 Mirko Rujevic 2231 2252 : David Cannon 2047 2076

Round 2:

1 Kerry Stead 1962 1964 : David Cannon 2047 2076
2 Malcolm L Pyke 2052 2085 : Mirko Rujevic 2231 2252
3 Ljubisa Nedimovic 2169 2092 : Mehmedalija Dizdarevic 1942 1945

Round 3:

1 Mehmedalija Dizdarevic 1942 1945 : Kerry Stead 1962 1964
2 Mirko Rujevic 2231 2252 : Ljubisa Nedimovic 2169 2092
3 David Cannon 2047 2076 : Malcolm L Pyke 2052 2085

Round 4:

1 Kerry Stead 1962 1964 : Malcolm L Pyke 2052 2085
2 Ljubisa Nedimovic 2169 2092 : David Cannon 2047 2076
3 Mehmedalija Dizdarevic 1942 1945 : Mirko Rujevic 2231 2252

Round 5:

1 Mirko Rujevic 2231 2252 : Kerry Stead 1962 1964
2 David Cannon 2047 2076 : Mehmedalija Dizdarevic 1942 1945
3 Malcolm L Pyke 2052 2085 : Ljubisa Nedimovic 2169 2092

Results:
Round 1:

1 Ljubisa Nedimovic 2169 2092 1:0 Kerry Stead 1962 1964
2 Mehmedalija Dizdarevic 1942 1945 : Malcolm L Pyke 2052 2085
3 Mirko Rujevic 2231 2252 : David Cannon 2047 2076

Kerry Stead
09-11-2015, 10:01 PM
Group B
Players (pairing order):

1. Fazel, Amin OS 1885 1818
2. O'Molloy, Eamonn OS 1940 1906
3. Yang, Ray VIC 1856 1824
4. Penrose, Justin VIC 1920 1881
5. Krstevski, Tristan VIC 1916 1852
6. Yu, Bobby VIC 1848 1827

Pairings:
Round 1:

4 Amin Fazel 1885 1818 : Bobby Yu 1848 1827
5 Eamonn O'Molloy 1940 1906 : Tristan Krstevski 1916 1852
6 Ray Yang 1856 1824 : Justin Penrose 1920 1881

Round 2:

4 Bobby Yu 1848 1827 : Justin Penrose 1920 1881
5 Tristan Krstevski 1916 1852 : Ray Yang 1856 1824
6 Amin Fazel 1885 1818 : Eamonn O'Molloy 1940 1906

Round 3:

4 Eamonn O'Molloy 1940 1906 : Bobby Yu 1848 1827
5 Ray Yang 1856 1824 : Amin Fazel 1885 1818
6 Justin Penrose 1920 1881 : Tristan Krstevski 1916 1852

Round 4:

4 Bobby Yu 1848 1827 : Tristan Krstevski 1916 1852
5 Amin Fazel 1885 1818 : Justin Penrose 1920 1881
6 Eamonn O'Molloy 1940 1906 : Ray Yang 1856 1824

Round 5:

4 Ray Yang 1856 1824 : Bobby Yu 1848 1827
5 Justin Penrose 1920 1881 : Eamonn O'Molloy 1940 1906
6 Tristan Krstevski 1916 1852 : Amin Fazel 1885 1818

Results:
Round 1:

4 Amin Fazel 1885 1818 1:0 Bobby Yu 1848 1827
5 Eamonn O'Molloy 1940 1906 0:1 Tristan Krstevski 1916 1852
6 Ray Yang 1856 1824 P:P Justin Penrose 1920 1881

Kerry Stead
09-11-2015, 10:05 PM
Group C
Players (pairing order):

1. Wyss, Felix VIC 1752 1679
2. Kovacevic, Paul VIC 1821 1740
3. Anton, Sarah VIC 1746 1655
4. Fry, Peter VIC 1775 1692
5. Voon, Richard VIC 1810 1750
6. Papadinis, Jim VIC 1762 1708

Pairings:
Round 1:

7 Felix Wyss 1752 1679 : Jim Papadinis 1762 1708
8 Paul Kovacevic 1821 1740 : Richard Voon 1810 1750
9 Sarah Anton 1746 1655 : Peter Fry 1775 1692

Round 2:

7 Jim Papadinis 1762 1708 : Peter Fry 1775 1692
8 Richard Voon 1810 1750 : Sarah Anton 1746 1655
9 Felix Wyss 1752 1679 : Paul Kovacevic 1821 1740

Round 3:

7 Paul Kovacevic 1821 1740 : Jim Papadinis 1762 1708
8 Sarah Anton 1746 1655 : Felix Wyss 1752 1679
9 Peter Fry 1775 1692 : Richard Voon 1810 1750

Round 4:

7 Jim Papadinis 1762 1708 : Richard Voon 1810 1750
8 Felix Wyss 1752 1679 : Peter Fry 1775 1692
9 Paul Kovacevic 1821 1740 : Sarah Anton 1746 1655

Round 5:

7 Sarah Anton 1746 1655 : Jim Papadinis 1762 1708
8 Peter Fry 1775 1692 : Paul Kovacevic 1821 1740
9 Richard Voon 1810 1750 : Felix Wyss 1752 1679

Results:
Round 1:

7 Felix Wyss 1752 1679 1:0 Jim Papadinis 1762 1708
8 Paul Kovacevic 1821 1740 0:1 Richard Voon 1810 1750
9 Sarah Anton 1746 1655 1:0 Peter Fry 1775 1692

Kerry Stead
09-11-2015, 10:08 PM
Group D
Players (pairing order):

1. Bartnik, Natalie VIC 1598 1468
2. Jones, Alex WA 1687 1704
3. Kolak, Tanya VIC 1574 1375
4. Kaplan, Alex VIC 1627 1479
5. Beattie, Roger VIC 1667 1597
6. Beckman, John VIC 1547 1453

Pairings:
Round 1:

10 Natalie Bartnik 1598 1468 : John Beckman 1547 1453
11 Alex Jones 1687 1704 : Roger Beattie 1667 1597
12 Tanya Kolak 1574 1375 : Alex Kaplan 1627 1479

Round 2:

10 John Beckman 1547 1453 : Alex Kaplan 1627 1479
11 Roger Beattie 1667 1597 : Tanya Kolak 1574 1375
12 Natalie Bartnik 1598 1468 : Alex Jones 1687 1704

Round 3:

10 Alex Jones 1687 1704 : John Beckman 1547 1453
11 Tanya Kolak 1574 1375 : Natalie Bartnik 1598 1468
12 Alex Kaplan 1627 1479 : Roger Beattie 1667 1597

Round 4:

10 John Beckman 1547 1453 : Roger Beattie 1667 1597
11 Natalie Bartnik 1598 1468 : Alex Kaplan 1627 1479
12 Alex Jones 1687 1704 : Tanya Kolak 1574 1375

Round 5:

10 Tanya Kolak 1574 1375 : John Beckman 1547 1453
11 Alex Kaplan 1627 1479 : Alex Jones 1687 1704
12 Roger Beattie 1667 1597 : Natalie Bartnik 1598 1468

Results:
Round 1:

10 Natalie Bartnik 1598 1468 1:0 John Beckman 1547 1453
11 Alex Jones 1687 1704 : Roger Beattie 1667 1597
12 Tanya Kolak 1574 1375 0:1 Alex Kaplan 1627 1479

Kerry Stead
09-11-2015, 10:11 PM
Group E
Players (pairing order):

1. Dale, Simon VIC 1395 1130
2. Pleiter, Dylan VIC 1479 1243
3. Beeren, Lousanne VIC 1480 1238
4. Thandhi, Mohan VIC 1332 923
5. Ravichandren, Niruruthi VIC 1425 1059
6. Maunders, Myiesha VIC 1274 766

Pairings:
Round 1:

13 Simon Dale 1395 1130 : Myiesha Maunders 1274 766
14 Dylan Pleiter 1479 1243 : Niruruthi Ravichandren 1425 1059
15 Lousanne Beeren 1480 1238 : Mohan Thandhi 1332 923

Round 2:

13 Myiesha Maunders 1274 766 : Mohan Thandhi 1332 923
14 Niruruthi Ravichandren 1425 1059 : Lousanne Beeren 1480 1238
15 Simon Dale 1395 1130 : Dylan Pleiter 1479 1243

Round 3:

13 Dylan Pleiter 1479 1243 : Myiesha Maunders 1274 766
14 Lousanne Beeren 1480 1238 : Simon Dale 1395 1130
15 Mohan Thandhi 1332 923 : Niruruthi Ravichandren 1425 1059

Round 4:

13 Myiesha Maunders 1274 766 : Niruruthi Ravichandren 1425 1059
14 Simon Dale 1395 1130 : Mohan Thandhi 1332 923
15 Dylan Pleiter 1479 1243 : Lousanne Beeren 1480 1238

Round 5:

13 Lousanne Beeren 1480 1238 : Myiesha Maunders 1274 766
14 Mohan Thandhi 1332 923 : Dylan Pleiter 1479 1243
15 Niruruthi Ravichandren 1425 1059 : Simon Dale 1395 1130

Results:
Round 1:

13 Simon Dale 1395 1130 1:0 Myiesha Maunders 1274 766
14 Dylan Pleiter 1479 1243 P:P Niruruthi Ravichandren 1425 1059
15 Lousanne Beeren 1480 1238 1:0 Mohan Thandhi 1332 923

Kerry Stead
09-11-2015, 10:15 PM
Group F
Players (pairing order):

1. Worsnop, Andrew
2. Snow, Richard A VIC 1120 644
3. Nancarrow, Shane Paul VIC
4. Louis, Andrew VIC 1185 1185
5. Silverstein, Matthew

Pairings:
Round 1:

16 Richard A Snow 1120 644 : Matthew Silverstein
17 Shane Paul Nancarrow : Andrew Louis 1185 1185
18 Andrew Worsnop 1:0 BYE

Round 2:

16 Matthew Silverstein : Shane Paul Nancarrow
17 Andrew Worsnop : Richard A Snow 1120 644
18 Andrew Louis 1185 1185 1:0 BYE

Round 3:

16 Shane Paul Nancarrow : Andrew Worsnop
17 Andrew Louis 1185 1185 : Matthew Silverstein
18 Richard A Snow 1120 644 1:0 BYE

Round 4:

16 Andrew Worsnop : Andrew Louis 1185 1185
17 Richard A Snow 1120 644 : Shane Paul Nancarrow
18 Matthew Silverstein 1:0 BYE

Round 5:

16 Andrew Louis 1185 1185 : Richard A Snow 1120 644
17 Matthew Silverstein : Andrew Worsnop
18 Shane Paul Nancarrow 1:0 BYE

Results:
Round 1:

16 Richard A Snow 1120 644 0:1 Matthew Silverstein
17 Shane Paul Nancarrow 0:1 Andrew Louis 1185 1185
18 Andrew Worsnop 1:0 BYE

Kerry Stead
16-11-2015, 10:15 PM
Round 2 results (all divisions):


1 Kerry Stead 1962 1964 1:0 David Cannon 2047 2076
2 Malcolm L Pyke 2052 2085 0:1 Mirko Rujevic 2231 2252
3 Ljubisa Nedimovic 2169 2092 1:0 Mehmedalija Dizdarevic 1942 1945
4 Bobby Yu 1848 1827 : Justin Penrose 1920 1881
5 Tristan Krstevski 1916 1852 : Ray Yang 1856 1824
6 Amin Fazel 1885 1818 : Eamonn O'Molloy 1940 1906
7 Jim Papadinis 1762 1708 : Peter Fry 1775 1692
8 Richard Voon 1810 1750 1:0 Sarah Anton 1746 1655
9 Felix Wyss 1752 1679 1:0 Paul Kovacevic 1821 1740
10 John Beckman 1547 1453 0:1 Alex Kaplan 1627 1479
11 Roger Beattie 1667 1597 1:0 Tanya Kolak 1574 1375
12 Natalie Bartnik 1598 1468 0:1 Alex Jones 1687 1704
13 Myiesha Maunders 1274 766 1:0 Mohan Thandhi 1332 923
14 Niruruthi Ravichandren 1425 1059 0:1 Lousanne Beeren 1480 1238
15 Simon Dale 1395 1130 0:1 Dylan Pleiter 1479 1243
16 Matthew Silverstein 1:0 Shane Paul Nancarrow
17 Andrew Worsnop 1:0 Richard A Snow 1120 644
18 Andrew Louis 1185 1185 1:0 BYE

MichaelBaron
16-11-2015, 10:27 PM
Round 2 results (all divisions):


1 Kerry Stead 1962 1964 1:0 David Cannon 2047 2076
2 Malcolm L Pyke 2052 2085 0:1 Mirko Rujevic 2231 2252
3 Ljubisa Nedimovic 2169 2092 1:0 Mehmedalija Dizdarevic 1942 1945
4 Bobby Yu 1848 1827 : Justin Penrose 1920 1881
5 Tristan Krstevski 1916 1852 : Ray Yang 1856 1824
6 Amin Fazel 1885 1818 : Eamonn O'Molloy 1940 1906
7 Jim Papadinis 1762 1708 : Peter Fry 1775 1692
8 Richard Voon 1810 1750 1:0 Sarah Anton 1746 1655
9 Felix Wyss 1752 1679 1:0 Paul Kovacevic 1821 1740
10 John Beckman 1547 1453 0:1 Alex Kaplan 1627 1479
11 Roger Beattie 1667 1597 1:0 Tanya Kolak 1574 1375
12 Natalie Bartnik 1598 1468 0:1 Alex Jones 1687 1704
13 Myiesha Maunders 1274 766 1:0 Mohan Thandhi 1332 923
14 Niruruthi Ravichandren 1425 1059 0:1 Lousanne Beeren 1480 1238
15 Simon Dale 1395 1130 0:1 Dylan Pleiter 1479 1243
16 Matthew Silverstein 1:0 Shane Paul Nancarrow
17 Andrew Worsnop 1:0 Richard A Snow 1120 644
18 Andrew Louis 1185 1185 1:0 BYE

All games drawn in group B - solid play just like if they are playing in Linares or Dortmund :)

Dylan Pleiter
18-11-2015, 10:46 PM
Result from Round 1 postponed game in group E...

Pleiter 1-0 Ravichandren

Kerry Stead
23-11-2015, 10:43 PM
Round 3 results:


1 Mehmedalija Dizdarevic 1942 1945 : Kerry Stead 1962 1964
2 Mirko Rujevic 2231 2252 1:0 Ljubisa Nedimovic 2169 2092
3 David Cannon 2047 2076 : Malcolm L Pyke 2052 2085
4 Eamonn O'Molloy 1940 1906 0:1 Bobby Yu 1848 1827
5 Ray Yang 1856 1824 0:1 Amin Fazel 1885 1818
6 Justin Penrose 1920 1881 : Tristan Krstevski 1916 1852
7 Paul Kovacevic 1821 1740 : Jim Papadinis 1762 1708
8 Sarah Anton 1746 1655 0:1 Felix Wyss 1752 1679
9 Peter Fry 1775 1692 1:0 Richard Voon 1810 1750
10 Alex Jones 1687 1704 1:0 John Beckman 1547 1453
11 Tanya Kolak 1574 1375 1:0 Natalie Bartnik 1598 1468
12 Alex Kaplan 1627 1479 0:1 Roger Beattie 1667 1597
13 Dylan Pleiter 1479 1243 1:0 Myiesha Maunders 1274 766
14 Lousanne Beeren 1480 1238 0:1 Simon Dale 1395 1130
15 Mohan Thandhi 1332 923 0:1 Niruruthi Ravichandren 1425 1059
16 Shane Paul Nancarrow 0:1 Andrew Worsnop
17 Andrew Louis 1185 1185 +:- Matthew Silverstein
18 Richard A Snow 1120 644 1:0 BYE

Kerry Stead
30-11-2015, 09:30 PM
Round 4 results:


1 Kerry Stead 1962 1964 1:0 Malcolm L Pyke 2052 2085
2 Ljubisa Nedimovic 2169 2092 1:0 David Cannon 2047 2076
3 Mehmedalija Dizdarevic 1942 1945 0:1 Mirko Rujevic 2231 2252
4 Bobby Yu 1848 1827 : Tristan Krstevski 1916 1852
5 Amin Fazel 1885 1818 0:1 Justin Penrose 1920 1881
6 Eamonn O'Molloy 1940 1906 : Ray Yang 1856 1824
7 Jim Papadinis 1762 1708 1:0 Richard Voon 1810 1750
8 Felix Wyss 1752 1679 1:0 Peter Fry 1775 1692
9 Paul Kovacevic 1821 1740 P:P Sarah Anton 1746 1655
10 John Beckman 1547 1453 1:0 Roger Beattie 1667 1597
11 Natalie Bartnik 1598 1468 0:1 Alex Kaplan 1627 1479
12 Alex Jones 1687 1704 P:P Tanya Kolak 1574 1375
13 Myiesha Maunders 1274 766 0:1 Niruruthi Ravichandren 1425 1059
14 Simon Dale 1395 1130 0:1 Mohan Thandhi 1332 923
15 Dylan Pleiter 1479 1243 1:0 Lousanne Beeren 1480 1238
16 Andrew Worsnop 0:1 Andrew Louis 1185 1185
17 Richard A Snow 1120 644 1:0 Shane Paul Nancarrow
18 Matthew Silverstein 1:0 BYE

Leading scores:
Group A: Rujevic 3.5; Nedimovic 3; Stead 2.5;
Group B: Fazel 2.5; Krstevski 2.5; Penrose 2; Yang 2; Yu 2;
Group C: Wyss 4; Papadinis 2; Voon 2;
Group D: Kaplan 3; Jones 2.5*; Beattie 2.5;
Group E: Pleiter 4; Dale 2; Beeren 2; Ravichandren 2;
Group F: Louis 4; Worsnop 3; Silverstein 3;
* = game to play

Kerry Stead
01-12-2015, 07:44 AM
A reminder to players with unplayed games ... ALL GAMES MUST BE COMPLETED BY NEXT MONDAY! Any unplayed games will be considered forfeits.

Kerry Stead
07-12-2015, 10:48 PM
Round 5 results:


1 Mirko Rujevic 2231 2252 1:0 Kerry Stead 1962 1964
2 David Cannon 2047 2076 +:- Mehmedalija Dizdarevic 1942 1945
3 Malcolm L Pyke 2052 2085 : Ljubisa Nedimovic 2169 2092
4 Ray Yang 1856 1824 1:0 Bobby Yu 1848 1827
5 Justin Penrose 1920 1881 : Eamonn O'Molloy 1940 1906
6 Tristan Krstevski 1916 1852 : Amin Fazel 1885 1818
7 Sarah Anton 1746 1655 -:+ Jim Papadinis 1762 1708
8 Peter Fry 1775 1692 1:0 Paul Kovacevic 1821 1740
9 Richard Voon 1810 1750 1:0 Felix Wyss 1752 1679
10 Tanya Kolak 1574 1375 1:0 John Beckman 1547 1453
11 Alex Kaplan 1627 1479 0:1 Alex Jones 1687 1704
12 Roger Beattie 1667 1597 0:1 Natalie Bartnik 1598 1468
13 Lousanne Beeren 1480 1238 0:1 Myiesha Maunders 1274 766
14 Mohan Thandhi 1332 923 0:1 Dylan Pleiter 1479 1243
15 Niruruthi Ravichandren 1425 1059 0:1 Simon Dale 1395 1130
16 Andrew Louis 1185 1185 1:0 Richard A Snow 1120 644
17 Matthew Silverstein 0:1 Andrew Worsnop
18 Shane Paul Nancarrow 1:0 BYE

Kerry Stead
07-12-2015, 10:54 PM
Final Cross Tables

Group A

No Name Rtg Loc Total 1 2 3 4 5 6
1 Mirko Rujevic 2231 2252 4.5 * 1 1 1 1
2 Ljubisa Nedimovic 2169 2092 3.5 0 * 1 1 1
3 Kerry Stead 1962 1964 2.5 0 0 * 1 1
4 David Cannon 2047 2076 2 0 0 * +
5 Malcolm L Pyke 2052 2085 1.5 0 0 *
6 Mehmedalija Dizdarevic 1942 1945 1 0 0 - *

Group B

No Name Rtg Loc Total 1 2 3 4 5 6
1 Amin Fazel 1885 1818 3 * 1 0 1
2 Tristan Krstevski 1916 1852 3 * 1
3 Ray Yang 1856 1824 3 0 * + 1
4 Justin Penrose 1920 1881 2.5 1 - *
5 Bobby Yu 1848 1827 2 0 0 * 1
6 Eamonn O'Molloy 1940 1906 1.5 0 0 *

Group C

No Name Rtg Loc Total 1 2 3 4 5 6
1 Felix Wyss 1752 1679 4 * 0 1 1 1 1
2 Richard Voon 1810 1750 3 1 * 0 0 1 1
3 Jim Papadinis 1762 1708 3 0 1 * +
4 Peter Fry 1775 1692 2.5 0 1 * 1 0
5 Paul Kovacevic 1821 1740 1.5 0 0 0 * +
6 Sarah Anton 1746 1655 1 0 0 - 1 - *

Group D

No Name Rtg Loc Total 1 2 3 4 5 6
1 Alex Jones 1687 1704 3.5 * 0 1 1 1
2 Tanya Kolak 1574 1375 3 1 * 0 0 1 1
3 Alex Kaplan 1627 1479 3 0 1 * 0 1 1
4 Roger Beattie 1667 1597 2.5 1 1 * 0 0
5 Natalie Bartnik 1598 1468 2 0 0 0 1 * 1
6 John Beckman 1547 1453 1 0 0 0 1 0 *

Group E

No Name Rtg Loc Total 1 2 3 4 5 6
1 Dylan Pleiter 1479 1243 5 * 1 1 1 1 1
2 Simon Dale 1395 1130 3 0 * 1 1 1 0
3 Lousanne Beeren 1480 1238 2 0 0 * 1 0 1
4 Niruruthi Ravichandren 1425 1059 2 0 0 0 * 1 1
5 Myiesha Maunders 1274 766 2 0 0 1 0 * 1
6 Mohan Thandhi 1332 923 1 0 1 0 0 0 *

Group F

No Name Rtg Loc Total 1 2 3 4 5
1 Andrew Louis 1185 1185 5 * 1 + 1 1
2 Andrew Worsnop 4 0 * 1 1 1
3 Matthew Silverstein 3 - 0 * 1 1
4 Richard A Snow 1120 644 2 0 0 0 * 1
5 Shane Paul Nancarrow 1 0 0 0 0 *

scd
01-01-2016, 05:12 PM
The winner of the Bob Brooking Brilliancy prize was Kerry Stead for his round 4 win over Malcolm Pyke

[Event "Brooking A"]
[Site "Melbourne"]
[Date "2015.11.30"]
[Round "4.1"]
[White "Stead, Kerry"]
[Black "Pyke, Malcolm"]
[Result "1-0"]
[ECO "A45"]
[WhiteElo "1962"]
[BlackElo "2052"]
[PlyCount "61"]
[EventDate "2015.??.??"]
[EventRounds "5"]
[EventCountry "AUS"]
[SourceDate "2013.08.31"]

1. d4 Nf6 2. f3 d5 3. e4 e6 4. Be3 Be7 5. e5 Nfd7 6. f4 c5 7. c3 Nc6 8. Nf3 O-O
9. Be2 Qb6 10. Qd2 cxd4 11. cxd4 Bb4 12. Nc3 Na5 13. b3 a6 14. O-O Qa7 15. Ne1
b6 16. Nd3 Bxc3 17. Qxc3 Bb7 18. f5 Rfc8 19. Qd2 Nf8 20. f6 Rc7 21. fxg7 Ng6
22. Nf2 Rac8 23. Bd3 Kxg7 24. Bh6+ Kg8 25. Qg5 f5 26. exf6 Bc6 27. Bxg6 hxg6
28. Qxg6+ Kh8 29. Ng4 Rg8 30. Qh5 Rh7 31. f7 1-0


http://www.melbournechessclub.org/events/2015/brilliancy-prizes